اثرات پیاده سازی سیستمهای ERP در حوزه حسابداری


گردآورنده : دکتر مجید موسوی
saman.ms6757@gmail.com اگر می خواهید موفقیتی داشته باشید، یادگیری درب ورودی آن است.

تخصص ها:

 • مشاوره کسب و کارهای سازمانی
 • مشاوره کسب و کارهای نوپا و استارت آپ
 • مشاوره پروژه های مدیریت دانش (KM)
 • مشاوره سیستم های یکپارچه برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP)
 • مشاوره پروژه های باز مهندسی فرآیند کسب و کار (BPM)
 • مشاوره سیستم های مدیریت ارتباط با مشتری(CRM)
 • مشاوره پیاده سازی سیستم های روابط عمومی
 • مشاوره خدمات دیجیتال مارکتینگ و برندینگ
 • مشاوره خدمات فروش و بازاریابی
 • مشاوره برگزاری همایش، سمینار و کنفرانس های ملی

برچسب ها:

اثرات پیاده سازی سیستمهای ERP در حوزه حسابداری

«برای هر مدیر تجاری، نقدینگی بسیار مهم است. این موضوع برای شرکت های کارآفرین اهمیت مضاعف دارد. پس از بررسی بودجه ها و کند و کاو پیرامون مشاغل، تمرکز اصول یک شرکت روی مسائل مالی، سبب ایجاد وسواس خاصی می شود. بنابراین درک این نکته که حسابداری به مدیریت کمک می کند تا دریابد، چه چیزی مهم است امر دشواری نیست. » ( عبدي ، 1382) پس  باید در نظر داشت که راه حل های حسابداری به امور مدیریت مالی و گزارش های نظام نامه ای کمک می کند، اما در مورد پر بازده کردن یا کنترل فعالیت های عملیاتی کار چندانی انجام نمی دهند و در این جا ضرورت به کارگیری سیستم ERP جلوه گر می شود.

 

در این پست بخوانید: تأثیر ابعاد چهارگانه در پیاده‌سازی راهکار ERP

 

 اثرات ERP در حوزه حسابداری به شرح زیر می­باشد:

 1. پیاده سازی سیستم ERP از طریق بالا بردن دسترسی و کنترل اطلاعات مدیریتی و ساده سازی ها ممکن است باعث افزایش فرصت مدیریت کردن اطلاعات حسابداری شود و این مسئله قابلیت اتکای اطلاعات حسابداریرا به شدت متأثر خواهد کرد.
 2. پیاده سازی سیستمهای ERP قابلیت اتکا اطلاعات حسابداری را کاهش می دهد.
 3. پیاده سازی سیستمهای ERP مربوط بودن اطلاعات حسابداری را افزایش می دهد.
 4. توسعه پیاده سازی سیستم های ERP با قابلیت اتکا اطلاعات حسابداری رابطه معکوس دارد.
 5. توسعه پیاده سازی سیستم های ERP مربوط بودن اطلاعات حسابداری رابطه مستقیم دارد.
 6. سیستمهای ERP ظرفیت های بالقوه بالایی برای بهبود بودجه بندي سرمایه ای بواسطه تعیین دقیق آثار درآمدی و هزینه های طرح ها دارند و می توانند از این لحاظ کمک زیادی به تنظیم دقیق بودجه سرمایه ای شرکت براساس اهداف بلندمدت و میان مدت، بکنند.
 7. تا قبل از پیاده سازی ERP هر یک از واحدها و دوایر شرکت تنها در قبال وظایف محدودی که به آنها سپرده می شود مسئولیت دارند و در نتیجه به انحای مختلف می توانند از مسئولیت پاسخگوییدر مورد خروجی نهایی سیستم طفره بروند. لیکن با وجود سیستم ERP سطح مسئولیت ارتقاء یافته و هر یک از کارکنان، فعالیتی فراتر از آنچه قبل ار پیاده سازی سیستم انجام می دادند را انجام مي دهند.
 8. در سیستم ERP، مثلاً وظیفه یک نماینده ارائه خدمات به مشتری، دیگر فقط وارد کردن نام مشتری و امثال آن نیست، وی از طریق صفحه نمایشگر ERP، نقش مهمی در کسب و کار شرکت ایفا می کند. او به اطلاعاتی در زمینه میزان اعتبار مشتری (از بخش مالی) و میزان موجودی انبار (از بخش انبار) دسترسی دارد و با سئوالاتی رو به روست که پاسخ به آنها نه تنها مشتری، بلکه کل شرکت را تحت تأثیر قرار می دهد.

در این پست بخوانید: نقش ERP در امور سطح کارخانه چیست؟

 

تفاوت نرم افزار ERP و حسابداری:

 • یکنرم افزار حسابداری عمدتا محدودیت‌هایی در انبار و ردیابی موجود دارد و از طریق افزونه‌های آن که مبتنی بر ویندوز هستند، می‌توان این افزونه‌ها را به آن اضافه کرد. در حالی  ERP شرکت شما را از این قید و بندها آزاد می‌کند تا بتوانید با یکپارچه سازی مدیریت بخش‌های مختلف خود، دقت کار و میزان رضایت مشتریان را بالا برده و در عین حال، هزینه‌های حمل و نقل، نیروی انسانی و مدیریت انبار و موجودی را به میزان چشمگیری کاهش دهید. زیر سیستم مدیریت انبار می‌تواند به شما کمک بزرگی در این راه کند تا تصمیمات بعدی برای کسب و کار خود رات سریع تر و راحت تر اتخاذ کنید.
 • تنها با یک نرم افزار حسابداری معمولی، نمی‌توانید برای تولید برنامه ریزی کنید. زیرا به اطلاعات انبار، موجودی کالاها، بیشترین میزان فروش به صورت همزمان دسترسی نخواهید داشت. در حالی که با زیرسیستم های ERP، یک مدیر تولید همه کاره خواهید داشت. صورتحساب مواد اولیه، برنامه ریزی تولید و موارد بسیار دیگری که یک ERP در اختیار شما قرار می‌دهد را با یک نرم افزار حسابداری ساده نمی‌توانید داشته باشید. کارخانه، اصلی ترین جایگاه در یک شرکت تولیدی است که در آن سفارشات، منابع تولید و عرضه با هم برخورد می‌کنند. گاهی ممکن است ماشین آلات دچار مشکل شوند و یا سفارشات لغو شده یا تغییر پیدا کنند. در این صورت به یک نرم افزار تولید و بهای تمام شده نیاز است که بتواند عملکرد کارخانه و کارگاه را به صورت کارآمد تحت نظر داشته باشد.
 • مدیریت فروش و پردازش سفارشات، به خصوص در صورت داشتن سایت فروشگاهی در یک هسته، کاری نیست که به هیچ وجه از یک نرم افزار حسابداری ساده بربیاید. این موارد عناصر اصلی برای ساخت یک شرکت قوی و پویا هستند. مدیریت سفارشات، کاری بسیار پیچیده تر از گرفتن سفارش و ارسال آن است. الزامات دیگری مانند مدیریت سفارشات پیچیده، تخصیص موجودی، بسته بندی، قیمت گذاری و... درحال حاضر وجود دارند که سیستم مدیریت فروش و حسابداری ERP، بهترین راهکار برای مدیریت بهینه و کارآمد در این امر است.

پسندیدم


سوالات و نظرات کاربران
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

بتول بنجاری        موفق باشید👌
پاسخ گردآورنده سپاس