چرا پیاده سازی ERP در ایران با مقاومت روبرو می شود؟


گردآورنده : دکتر مجید موسوی
saman.ms6757@gmail.com اگر می خواهید موفقیتی داشته باشید، یادگیری درب ورودی آن است.

تخصص ها:

 • مشاوره کسب و کارهای سازمانی
 • مشاوره کسب و کارهای نوپا و استارت آپ
 • مشاوره پروژه های مدیریت دانش (KM)
 • مشاوره سیستم های یکپارچه برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP)
 • مشاوره پروژه های باز مهندسی فرآیند کسب و کار (BPM)
 • مشاوره سیستم های مدیریت ارتباط با مشتری(CRM)
 • مشاوره پیاده سازی سیستم های روابط عمومی
 • مشاوره خدمات دیجیتال مارکتینگ و برندینگ
 • مشاوره خدمات فروش و بازاریابی
 • مشاوره برگزاری همایش، سمینار و کنفرانس های ملی

برچسب ها:

چرا پیاده سازی ERP در ایران با مقاومت روبرو می شود؟

با افزایش تجارت الکترونیک و نیاز به تولید بیشتر، کارآفرینان بیشتر از مزایای پیاده سازی ERP  بهره مند می شوند.  سیستم  ERP ایرانی اجازه
می دهد یک سازمان برای اجرای پیکربندی هماهنگ شده و با اتصال تمام فرآیندهای تجاری برای به دست آوردن مزیت رقابتی و با صرفه جویی در منابع و پاسخ به محیط کسب و کار در حال تغییر به شرکت کمک می کند.

در این محیط رقابتی، انتخاب ERP برای دستیابی به مزایای بهره وری ضروری است. در حالی که برنامه های کاربردی ERP زیادی در بازار وجود دارد، برای انتخاب نرم افزار ERP کامل برای یک کسب و کار، باید از تجربه پروژه های قبلی فروشنده و صنعت بهره مند شوید. در اجرای پیاده سازی ERP مشارکت مدیران ارشد برای موفقیت یک پروژه بسیار ضروری و نقش مهمی ایفا می کنند. هر نوع عدم همکاری ممکن است باعث تصمیمات نامناسب و تاخیر در عملیات شود.

 

در این پست بخوانید: 4 دلیل عمده استفاده از ERP در شرکت­ها

 

چالش های پیاده سازی ERP در ایران

یکی از عمده مشکلاتی که باعث شده یک سری از سازمان ها به پیاده سازی ERP مقاومت نشان بدهند بحث هزینه و بازده زمانی زیاد است که مانع از دستیابی به اهداف سازمانی می شود. سازمان ها بدون اطلاع از چالش هایی که ممکن است در زمان پیاده سازی ERP به وجود آید اقدام به پیاده سازی می کنند که نهایتاً با شکست پروژه استقرار ERP در سازمان خود مواجه می شوند. اما از برخی چالش هایی که قبل از اجرای یک سیستم ERP  باید مورد توجه قرار گیرد می توان به 4 مورد زیر اشاره کرد:

1.با توجه به اینکه پیاده سازی ERP در سازمان ها به نسبت هزینه و زمان بالایی دارد، اکثر مدیران انتظار دارند سریعاً با سرمایه گذاری در کار با نرم افزارهای ERP منافع مورد نظر خود را در کمترین زمان ممکن کسب کنند و به طور چشمگیری هزینه های سازمان را کاهش دهند. اما واقعیت این است که به محض اجرای ERP ممکن است شاهد این بهبود نباشید، بلکه باید مدت زمانی از نصب و اجرای ERP گذشته باشد تا شاهد بازدهی پروژه و کسب نتایج برنامه ریزی شده در پیشبرد اهداف سازمان خود باشید.

2.در بیشتر مواقع بعد از اجرای پیاده سازی ERP بین کارکنان و مدیران تنش هایی به دلیل غیر منعطف بودن ساختار سازمانی و عدم پذیرش فرآیندسازی فعالیت های سازمان به وجود می آید، در حالی که مهمترین ویژگی ERP فرآیند نگر بودن سیستم است و کارکنان و مدیران باید انجام کار خود را به صورت وظیفه ای کنار بگذارند و با تغییرات ساختاری فرآیند کسب و کار خود در جهت بهینه سازی عملکرد سازمانی با ERP موافقت کنند.

 

در این پست بخوانید: تاثیر ابعاد چهارگانه در پیاده­سازی راهکار ERP

 

3.یکی از بزرگترین معظلات پیاده سازی ERP تبدیل داده ها با کیفیت بالا از سیستم های قبلی به یک ERP جدید، متمرکز و یکپارچه است که ضمن حساس بودن این مرحله، سازمان را متحمل هزینه می کند. این مسئله به ویژه در شرکت هایی است که برای اولین بار پیاده سازی ERP را اجرا می کنند و می خواهند داده های قدیمی که برای سال ها استفاده و ذخیره شده اند به سیستم جدید انتقال دهند که طبق تحقیقات ما جایگزین کردن یک سیستم قدیمی و انتقال داده های سازمانی به ERP ، شرکت بزرگ را به دلیل عدم آگاهی با چالش مواجه می کند.

 1. به طور کلی اغلب مشکلات و دلایلی که سازمانها با پس از پیاده سازی با آن مواجه می شوند شامل موارد زیر است که با برنامه ریزی و بررسی تخصصی می توانند هر کدام از این فاکتورها را به حداقل برسانند.
  مدیران از سیستم ERP درک مناسبی ندارند
  • تغییرات و بی ثباتی مدیران میانی و سطح بالا
  • شرکتها جهت پیاده سازی نرم افزار بودجه کمی در نظر می گیرند
  • شرکتهای زیادی چشم اندار روشنی از پیاده سازی این سیستم ندارند
  • حداقل سطح دانش و توانایی کارکنان برای کار با سیستم ERP
  • در برابر تغییر و تحولات روش کار با این سیستم مقاومت سازمانی وجود دارد
  • عدم فرهنگ سازی در جهت تبدیل ساختار وظیفه محور به فرآیند محور

پسندیدم


سوالات و نظرات کاربران
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

بتول بنجاری        ددرود برشما،ممنون از مطالب خوبتون🙏موفق باشید
پاسخ گردآورنده سپاس از لطفتون
بتول بنجاری        آقای دکتر موفقیت تون مستدام🌹
پاسخ گردآورنده سپاس از لطفتون