چگونه یک برنامه نویس حرفه ای بشیم؟


گردآورنده : مهندس محمد رستگار مقدم
mohammad_rm66@yahoo.com اگر خداوند آرزویى را در دلت نهاد، بدان توانایى رسیدن به آن را در تو دیده است.

تخصص ها:

  • مشاور و مجری برنامه نویسی و طراحی سایت
  • طراح گرافیک
  • مجری ، مشاوره و مدرس دوره های Asp.Net Core
  • مجری ، مشاوره و مدرس دوره های Html & Css
  • مجری ، مشاوره و مدرس دوره های JQuery
  • مجری ، مشاوره و مدرس دوره های Photoshop
  • مجری ، مشاوره و مدرس دوره های UI & UX

برچسب ها:

چگونه یک برنامه نویس حرفه ای بشیم؟

چگونه یک برنامه نویس حرفه ای بشیم؟

قبل از اینکه به بررسی چگونگی برنامه نویسی بپردازم ، باید مطمئن بشم که درک کاملی از آنچه که یک برنامه نویس رایانه انجام می دهد ، دارید.

برنامه نویس یا توسعه دهنده نرم افزار کسی است که کُدی را می نویسد که به رایانه یا دستگاه دیگری می گوید چه کاری انجام دهد.

ما دو نوع برنامه نویس داریم : نوع اول کسانی که خواسته ها و پارامترهای یک شخص دیگر را طراحی میکنند و نوع دوم کسانی که کارآفرینی میکنند و نرم افزار های خاصی را تحلیل و طراحی میکنند . طبیعتا تمام برنامه نویسان باید از نوع اول درآمد داشته باشند در شروع ، ولی پیشنهاد می کنم برای پیشرفت در این راه حتما به فکر نوع دوم یعنی کارآفرینی هم باشید.

خب ، به این سوال جواب دادم "یک برنامه نویس رایانه چه کاری انجام می دهد؟" حالا بریم سمت یادگیری برنامه نویسی و تبدیل شدن به یک برنامه نویس خوب.

یادگیری برنامه نویسی سخت است ، نمی خوام دروغ بگم. با این وجود ، وقتی آن را با سایر مهارت ها و مسیرهای شغلی مقایسه می کنید ، برنامه نویسی یکی از ساده ترین انتخاب هایی است که شما میتویند داشته باشد!

برنامه نویسان شغل بسیار هیجان انگیزی دارند که هر روز چالش ها و دانش جدیدی به همراه دارد.

برنامه نویسان این فرصت را دارند که برای خودشان کار کنند ، هر ساعت که می خواهند کار کنند و در صورتی که تمایل داشته باشند در خانه کار کنند.

همانطور که می بینید دلایل زیادی وجود دارد که بخواهید یک برنامه نویس شوید.

 

من اینجا میخوام تو هفت مرحله ساده کمکتون کنم تا این کارو شروع کنید به انجام دادن :

مرحله 1: درک کنید که چرا می خواهید برنامه نویس شوید

اولین و یکی از مهمترین اقدامات در مورد برنامه نویس حرفه ای شدن ، شناسایی دلایل شروع کار است. بنشینید و به سؤالات زیر خوب فکر کنید ، زیرا پاسخ های شما به شما کمک می کند دقیقاً چه مسیری را طی کنید:

چرا می خواهید برنامه نویسی را یاد بگیرید؟

آیا می خواهید آن را به یک حرفه تبدیل کنید؟

با دانش جدید خود امیدوار هستید چه کاری انجام دهید؟

آیا شما در مورد یادگیری برنامه نویسی جدی هستید؟

چه نوع برنامه نویسی را می خواهید انجام دهید؟

آیا می خواهید یک توسعه دهنده وب شوید؟

آیا می خواهید روی چیزی مانند هوش مصنوعی یا یک فناوری نوظهور دیگر کار کنید؟

اگر صادقانه به این سؤالات پاسخ دادید و پاسخهای خودتونو ثبت کردید ، زمان آن رسیده است که به مرحله دوم بروید...

 

مرحله 2: تصمیم بگیرید که در چه زمینه ای از برنامه نویسی می خواهید وارد شوید

انواع مختلفی از برنامه نویسی وجود دارد. باید با دقت فکر کنید که در کدام زمینه قصد دارید به دنبال کار باشید.

مثلا چند موردو براتون بخوام بگم :

توسعه دهندگان وب

توسعه دهندگان وب را می توان بیشتر به توسعه دهندگان Front-End (سمت مشتری) و back-end (سمت سرور) اختصاص داد. برنامه نویسان Front-End مسئول نوشتن کدی هستند که صاحب پروژه میخواهد و ظاهر یک وب سایت و محتوای آن را طراحی می کنند. برنامه نویسان back-end موظفند برنامه های وب و سایر برنامه های پیچیده را بنویسند که زمینه اجرای وب سایت را فراهم می کند.

برنامه نویسان نرم افزار

مسئول ایجاد نرم افزار هستند. مانند بسیاری از برنامه های کاربردی که امروزه هممون باهاشون سرو کار داریم.

استاد دانشگاه یا محقق

معمولاً در تحقیقات یا دانشگاه ها فعالیت می کنند.

مدیر پایگاه داده

مسئول بانک اطلاعاتی یا بهتر بگم پایگاه داده یک مجموعه عمدتاً مسئول دریافت مقادیر زیادی از داده های شرکت و تأمین امنیت ، سازماندهی و تجزیه و تحلیل آن هستند. اگر عاشق آمار و تجزیه و تحلیل داده ها هستید ، باید نگاه دقیق تری به یک مدیر پایگاه داده داشته باشید.

برنامه نویسی موبایل

با افزایش تعداد کاربران گوشی های هوشمند ، تقاضا برای برنامه های جدید جذاب تلفن همراه نیز افزایش می یابد. توسعه برنامه های تلفن همراه به سرعت در حال تبدیل شدن به یکی از پردرآمدترین زمینه های برنامه نویسی است ، به خصوص اگر در کار خودتان خوب باشید. کار برای برنامه نویسان موبایل بسیار زیاد است .

 

مرحله 3: یادگیری یک زبان برنامه نویسی

خب حالا که انتخاباتونو انجام دادید، باید زبانهای مرتبط با آن زمینه را یاد بگیرید. به عنوان مثال ، شما به زبان  SQL نیاز دارید تا یک مدیر پایگاه داده شوید ، CSS و جاوا اسکریپت یاد داشته باشید تا یک توسعه دهنده وب خوبی باشید و اگر می خواهید شروع به ساخت برنامه های تلفن همراه کنید ، به زبانی مانند Java یا Swift نیاز دارید.

چندتا از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی و کاربردهای آنها را براتون میگم:

C#    عشق من 😊

یکی از متنوع ترین زبان های برنامه نویسی در جهان ، C#  است ، برای افرادی که مایل به کار توسعه نرم افزار در هر زمینه برنامه نویسی هستند ، یک انتخاب عالی است.

CSS / HTML

اگر می خواهید توسعه دهنده وب و بخش Front-End (سمت مشتری) باشید، HTML و CSS یک ضرورت مطلق هستند. اگرچه آنها دو زبان جدا هستند ، اما تقریباً به طور انحصاری برای ایجاد صفحات وب استفاده می شوند. HTML و CSS .

جاوا اسکریپت

JavaScript یک زبان برنامه نویسی همه کاره است که برای بسیاری موارد استفاده می شود. توسعه برنامه وب ، توسعه بازی ، و حتی در روباتیک استفاده می شود!

جاوا

اگر می خواهید سریع برنامه نویس شوید ، جاوا را یاد بگیرید. جاوا به عنوان یکی از متنوع ترین زبانهای جهان شناخته شده است. یادگیری آن بسیار ساده است ، مانند انگلیسی خوانده می شود ، و محبوب در بین مبتدیان است. این برنامه برای همه چیز از توسعه برنامه موبایل Android تا توسعه برنامه وب back-end استفاده می شود.

Swift

Swift اخیراً توسط اپل منتشر شد تا توسعه برنامه های iOS ساده تر و ساده تر شود

 

مرحله 4: تمرین ، تمرین و تمرین بسیار زیاد

اگر می خواهید بدونید که چگونه یک برنامه نویس حرفه ای شوید؟

باید یک راز بزرگ را اینجا بهتون بگم :

شما باید تمرین کنید ، تمرین کنید خیلی خیلی خیلی زیاد!

تعجب نکنید، راز تبدیل شدن به یک برنامه نویس خوب تمرین است! نوشتن کد را از لحظه شروع یادگیری تمرین کنید. برنامه های کوچیک زیاد بنویسید. آنها را به اشتراک بگذارید و از افراد دیگر بخواهید که کد شما را نقد کنند. هر روز چیز جدیدی را امتحان کنید و یاد بگیرید و تمرین کنید تا زمانی که کاملاً مسلط به تمام جنبه های زبانهای منتخب خود باشید.

 

مرحله 5: شروع به تولید نمونه کار کنید

در حالی که مشغول تمرین هستید ، باید ساخت یک نمونه کار را شروع کنید. یکی از کلیدهای موفقیت داشتن یک سبد مناسب از نمونه کارهای مختلف است که می توانید به کارفرمایان و مشتریهای خود نشان دهید.

وقتی برای درخواست شغل به عنوان یک برنامه نویس جایی می روید، به یاد داشته باشید که احتمالاً حداقل معدود افراد دیگری نیز وجود دارند که متقاضی همان کار هستند. شما باید کاری انجام دهید که باعث شود شما جلوتر از بقیه باشید. نمونه کارها راهی عالی برای انجام این کار است. کلیه کدهایی که می نویسید را ذخیره کنید مثلا در یک وب سایت زیرا می توانید آنها را برای کارفرمایان در دسترس قرار دهید.

 

مرحله ششم: درخواست شغل دهید

اکنون شما به خوبی یاد گرفته اید که چگونه یک برنامه نویس خوب باشید. شما یک زمینه برنامه نویسی را انتخاب کرده اید ، شروع به یادگیری مهارت ها و زبان های برنامه نویسی مورد نیاز خود کرده اید و تمرین نوشتن کد خود را آغاز کرده اید. شما یک نمونه کار را جمع آوری کرده اید که تمام کارهایتان را نشان می دهد ، و شما یک رزومه خوب را برای خودتون ترسیم کرده اید.

زمان آن رسیده است که درخواست شغل را شروع کنید! شغل های برنامه نویسی که مربوط به زبانهایی است که شما آموخته اید و نوع برنامه نویسی که می خواهید انجام دهید جستجو کنید. رزومه خود و هرگونه اطلاعات دیگری را که کارفرمایان می خواهند بفرستید.

یادتون باشه بخش بزرگی از تبدیل شدن به یک برنامه نویس ، یادگیری چگونگی ارائه مهارت های خود به کارفرمایان است. برای همین انتظار نداشته باشید که از اولین مصاحبه خود شغلی به دست بیاورید. اگر قبلاً برای یک کار جدی مصاحبه نکرده اید ، احتمالاً عصبی خواهید بود و ممکن است اشتباه کنید. چند مصاحبه اول را تمرین کنید. به درخواست خود ادامه دهید و در نهایت اولین کار خود را به عنوان یک برنامه نویس حرفه ای ارائه می دهید!

 

مرحله 7: هرگز یادگیری را متوقف نکنید!

دوستان من باید بدانید که برنامه نویسی سرعت توسعه بسیار بالایی دارد و تمام چیزهایی که الان یاد میگیرید شما را تبدیل به یک برنامه نویس تا ده سال آینده نمیکند و خیلی سریع باید خودتونو بروز کنید و زبانها و تکنولوژی های جدیدتر را یاد بگیرید تا بتونید با قدرت ادامه دهید.

به نظرم این کار خوبیه که هر روز یک چیز جدید را امتحان کنید و یاد بگیرید. میتونه یک ابزار جدید باشه یا زبان جدید یا نحوه کد نویسی جدید ... مهم نیست موضوع چیه مهم اینه که هر روز به یادگیری خود ادامه بدین .

 

دوستان من شما هرگز در شروع نمی توانید بیش از حد بدانید پس برای شروع ، روی یک زبان متمرکز شوید و تا زمانی که اولین پروژه را ایجاد نکردید به سمت زبان دیگه ای نرید. در غیر این صورت ممکن است دچار سردرگمی شوید.

 


پسندیدم


سوالات و نظرات کاربران
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

بتول بنجاری        بسیار عالیییی👌
پاسخ گردآورنده سپاس از وقتی که گذاشتید