تفاوت UI و UX


گردآورنده : مهندس محمد رستگار مقدم
mohammad_rm66@yahoo.com اگر خداوند آرزویى را در دلت نهاد، بدان توانایى رسیدن به آن را در تو دیده است.

تخصص ها:

  • مشاور و مجری برنامه نویسی و طراحی سایت
  • طراح گرافیک
  • مجری ، مشاوره و مدرس دوره های Asp.Net Core
  • مجری ، مشاوره و مدرس دوره های Html & Css
  • مجری ، مشاوره و مدرس دوره های JQuery
  • مجری ، مشاوره و مدرس دوره های Photoshop
  • مجری ، مشاوره و مدرس دوره های UI & UX

برچسب ها:

تفاوت UI و UX

تفاوت UI و UX

User Interface

User Experience

 

اگر بخوام تو یک جمله و خیلی خلاصه براتون توضیح بدم که تفاوت UI و UX چیست باید بهتون بگم یک وبسایت فروشگاه اینترنتی را به عنوان مثال باز کنید و خوب بهش توجه کنید تمام اجزائی که در صفحه می بینید مانند دکمه ها ، تصاویر ، منوها و ... تمام اینها رابط کاربری یا UI این وبسایت هستند که شما توسط آنها با سایت ارتباط برقرار میکنید . هر چه جذاب تر باشند شما در گام اول بهتر و بیشتر جذب سایت خواهید شد اما در گام دوم فرایند خرید در آن وبسایت که مثلا چند صفحه باید جلو بروید تا به درگاه بانکی برسید و مبلغ را پرداخت و سفارش تمام شود آیا پیچیده است؟ آیا کوتاه است مسیر ها؟ آیا واضح و مشخص است طول مسیر؟ تمام اینها سوالاتی است که در بخش UX کار باید بهش توجه شود که مشتری در کوتاه ترین و راحت ترین راه ممکن به هدف نهاییش برسه و راضی از وب سایت خارج شود ...

 

UI و UX نه تنها در وب و اپلیکیش و دنیای دیجیتال کاربرد زیادی دارد بلکه در تمام شغل های واقعی هم تاثیر بسزایی دارد. مثلا یک سوپر مارکت را در نظر بگیرید وقتی وارد میشوید تمیزی و زیبایی فروشگاه ، قفسه ها ، چیدمان واضح و در دسترس بودن تمام کالاها UI آن سوپر مارکت است و مسیری که باید طی کنید تا خریدهای خود را انتخاب کنید و به سمت صندوق بروید و خارج شوید بخش UX آن فروشگاه است که هرچه آسان تر باشد شما را بیشتر مجاب میکند تا دفعه بعد به این فروشگاه سر بزنید.

 

با این تعاریف UI و UX مکمل هم هستند و جفتشون به اندازه هم مهم و کارساز میباشند و توجه نکردن به هر کدام ضعف در سیستم خواهد بود .

 

در یک وب سایت یا اپلیکیش بار اصلی UI و UX بر دوش گرافیست پروژه و تیم Front End که قرار است بخش Front پروژه را طراحی کنند می باشد. که منوط بر داشتن تجربه کافی و مشاهدات فراوان در این زمینه است.

 

در پایان پیشنهاد میکنم بعد از پیاده سازی یک پروژه مسئولان بخش UI و UX همیشه باید فعال باشند تا با بررسی و مشاهده کامل رفتارهای کاربران پروژه در بهبود فرایند و بروزرسانی متناوب کوشا باشند. هرچه بیشتر و کامل تر آنالیز شود رفتار کاربران طبیعتا پروژه موفقتری خواهید داشت.


پسندیدم


سوالات و نظرات کاربران
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

بتول بنجاری        مفید بود👌👌👌
پاسخ گردآورنده سپاس از وقتی که گذاشتید
مهناز بیرامی        موفق باشید
پاسخ گردآورنده سپاس از لطفتون